Kanunu Esasi Binası

Tarihi Bina Kampanyamız

1860’lı yıllarda yapılan yedi katlı tarihi binamızın bir cephesi İstanbul’un en gözde merkezi olan İstiklal Caddesine açılmakta, diğer cephesi Haliç’e bakmaktadır. 157 Yıllık tarihi binamızı milletimizin desteği ile vakfımız bünyesine kazandık. Görev Vakfı, Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın bulunduğu, İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı’nda yer alan bina, 157 yıldır vatansever, devrimci mücadele geleneğinin merkezi. Ulusal Kanal’ın, Aydınlık Gazetesi’nin yıllardır yayınlarını sürdürdüğü tarihi “Kanunu Esasi Kıraathanesi” artık Görev Vakfı bünyesinde.

Bir yanımız Namık Kemal, Ahmet Mithat, Ebüzziya Tevfik bir yanımız Garibaldi, bir yanımız Meşrutiyet bir yanımız Cumhuriyet, karşı komşumuz Atamızın Pera Palas’ta kaldığı oda ve Muhsin Ertuğrul’un Tepebaşı Tiyatrosu Hazzopulo pasajı Ahmet Mithat’ın ve Namık Kemal’in tutuklandığı yer, İbret’in basıldığı matbaa, Jön Türklerin mekânı. Bugünkü adı Danışman Geçidi. Sokağımız Deva Çıkmazı ama aslında çıkmaz değil. O da Meşrutiyet caddesiyle İstiklal caddesini bağlıyor. Namık Kemallerin, Mustafa Kemallerin geleneğini bu tarihi mekandan sürdürüyoruz.

Görev Vakfı bağışçıları, vatansever dostlarımızın katkılarıyla daha büyük projeler ile tarihimize sahip çıkmaya, yeni atılımlar için kolları sıvamaya devam edeceğiz …