TARİHİ BİNA İÇİN GÖREVE! AYDINLIK VE ULUSAL KANAL ZİRVEYE!

Görev Vakfı, Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın bulunduğu, İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı’nda yer alan bina, 157 yıldır vatansever, devrimci mücadele geleneğinin merkezi. Şimdi gazetemizi ve Ulusal Kanal’ı büyütmek, ‘Üreten Türkiye’yi kurmak için yatırım yapıyoruz.

İletişim Gönüllüleri ve Görevlileri(Görev) Vakfı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Aydınlık, Ulusal Kanal ve Beykızı Restoran’ın bulunduğu tarihi binanın mülkiyetini almak için çağrı yaptı. Kampanya, dün akşam Ulusal Kanal’da düzenlenen özel yayınla başlatıldı.

İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı’ndaki bina, JönTürklerden itibaren vatansever, devrimci mücadelenin de merkezi oldu. 1993’ten beri Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın yer aldığı tarihi bina, Gladyo, FETÖ ve Amerikancı tertiplerle mücadelenin de karargahı oldu.

Tarihi bina için başlatılan kampanyaya ilişkin açıklama yapan Vatan Partisi Genel Sayman Vekili Yıldırım Gençer şunları söyledi: “Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal’ı büyütmek, güçlendirmek ve zirveye taşımak, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaktır. Bu kurumlarımız Türkiye’nin içerisinde bulunduğu zorluklardan çıkmada milletimize rehberlik etmekte, yol göstermektedir. Görev Vakfı önderliğinde başlatılan büyük seferberliğe biz de katılıyoruz. Katılıyoruz çünkü; milletimize karşı sorumluyuz. Üreten ve Birleşen Türkiye’yi bu kurumlarımızın omuzlarında inşa ediyoruz. Herkesi, vericilikle, fedakarlıkla, gönüllü emekle örülen bu kampanyaya destek olmaya katkı sunmaya davet ediyoruz.”

AYDINLIK VE ULUSAL KANAL’I ZİRVEYE TAŞIYORUZ

Fedakarlık temelinde yarım asırdır hep birlikte mücadele ettiklerini söyleyen Görev Vakfı Başkanı Erkan Önsel, Türkiye’nin önündeki çıkış yoluna da hep beraber girdiklerini şu sözlerle açıkladı:

“Aydınlık ve Ulusal Kanal’ı zirveye taşıyoruz. Türkiye’nin geleceğini kurmaya hizmet edecek bu kampanya Türkiye’nin bütün millici güçlerini bu mücadeleye katılmaya, destek olmaya çağırıyoruz. Üreten ve birleşen Türkiye’yi kurmak için Görev Vakfı olarak mevzideyiz. Fedakârlık temelinde yarım asırdır mücadele ediyoruz. Şimdi Türkiye’nin önündeki çıkış yoluna hep beraber giriyoruz. Zorlukları birlikte aşacağız.”

‘BU BİNANIN DİLİ VAR KONUŞUYOR’

Görev Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şule Perinçek, binanın ve bulunduğu konumun tarihini anlattı: “Bir yanımız Namık Kemal, Ahmet Mithat, Ebüzziya Tevfik bir yanımız Garibaldi, bir yanımız Meşrutiyet bir yanımız Cumhuriyet, karşı komşumuz Atamızın Pera Palas’ta kaldığı oda ve Muhsin Ertuğrul’un Tepebaşı Tiyatrosu Hazzopulo pasajı Ahmet Mithat’ın ve Namık Kemal’in tutuklandığı yer, İbret’in basıldığı matbaa, Jön Türklerin mekânı. Bugünkü adı Danışman Geçidi. Bizim sokak Deva Çıkmazı. Aslında çıkmaz değil. O da Meşrutiyet caddesiyle İstiklal caddesini bağlıyor. 30 yıla yakın bir zamandır bu binadayız. Namık Kemallerin, Mustafa Kemallerin geleneğini sürdürüyoruz. Buradan tutuklandık Silivri’ye götürüldük. 15-16 Temmuz’un kaderini değiştiren açıklamaları buradan yaptık, şu karşı meydanda Dayan Denktaş diye kar kış buz demeden direndik, canlı yayınla Londra’ya ulaştırdık. 1 Mart tezkeresiyle Meclis’e ulaştık. Yönü değiştirdik. İşçimizin direnişine, çiftçimizin hak mücadelesine koştuk. Kazandık. Türkiye kazandı. Bu binanın dili var, konuşuyor. Sizlere sesleniyor. Sahip çıkınız, bu sesi yükseltelim. İşte şimdi yine görev başındayız. Aydınlık’ı, Ulusal Kanal’ı zirveye taşıyacağız. Türkiye’yi Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e, şimdi de zirveye taşıyalım.”

‘YOLCULUĞUMUZDA ÖNEMLİ BİR EŞİKTEYİZ’

Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Sinan Sungur, kampanyanın zirveye çıkışta bir eşik olduğunu söyledi. Sungur şöyle konuştu:

“Türkiye’nin zorluklarına çözüm üreten merkeziz. Bu sebeptendir ki hükümet olma sürecindeyiz. Yaptığımız bütün işler de bu amaca hizmet ediyor, hükümet olma sürecimizi hızlandırıyor. Şimdi yürüteceğimiz kampanyada vakfımızı, kanalımızı ve gazetemizi zirveye taşıma mücadelesinin bir eşiğidir. Hem tarihsel değeri olan bir mekânın sahibi olacağız hem de yaratılan değer ile daha güçlü yayınlar yapacak imkânı oluşturacağız. Bu kampanyada her katkı kabulümüzdür. İsteyen dostumuz nakit bağış isteyen gayrimenkul bağışı yapabilir. Çağrımız özellikle yeni tanıştığımız dostlarımıza. Bu büyük aileyi büyütmek ve katkı sunmak için fırsat ayaklarına geldi. Haydi tarihi bina için göreve, haydi Ulusal Kanal ve Aydınlık’ı zirveye taşıma mücadelesine katkı sunmaya çağırıyoruz.”

KURMAY BİNA!

Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücelde tarihi binanın siyasi işlevine vurgu yaptı. Yücel şunları söyledi: “Bu bina konuşuyor. Görev çıkarıyor sonra yürüyor. Yürüyen bina. Bir bakıyorsunuz Silivri’de Ulus’ta, Taksim meydanında, emekçinin, esnafın, sanayicinin yanı başında. Kurmay bina!”

GÖREV VAKFI’NDAN ÇAĞRI:

Değerli Dostlar,

Yeni Dünyanın ilk ışıkları, bağımsızlıkçı, insancıl, kamucu ve paylaşmacı Asya’dan yükseliyor.

Türkiye, yükselen Asya Uygarlığının öncüleri arasındadır ve ön cephededir.

Tarihi sürecin getirdiği altın fırsatlar, önümüze yeni görevler koyuyor, yeni ufuklar açıyor. Üreten ve Birleşen Türkiye, zorlukların içinden filizleniyor. Bu mücadeleyi güçlendirmek ve kaynaklarını yaratmak için yeni fırsatlar, gönüllerimizi ve alın terimizi göreve çağırıyor. 1993 yılından bu yana Görev Vakfı, Aydınlık Gazetesi, Ulusal Kanal ve Beykızı Restoranın kullanımında olan Deva Çıkmazı’ndaki merkezimizin mülkiyetini alma fırsatı doğmuştur.

1860’lı yıllarda yapılan yedi katlı tarihi binamızın bir cephesi İstanbul’un en gözde merkezi olan İstiklal Caddesine açılmakta, diğer cephesi Haliç’e bakmaktadır.

Binamız 160 yıldır vatan ve hürriyet mücadelesinin sarsılmaz karargâhıdır. Girişinde yazdığı üzere, “Kanuni Esasi Kıraathanesi” olarak tarihe tanıklık etmiştir. Komşu binada Namık Kemaller İbret Gazetesi’ni çıkarmıştır.

Bulunduğu Meşrutiyet Caddesi, ismini 1908 Hürriyet devriminden almıştır.Tarihî binamızı almak, Ulusal Kanal ve Aydınlık’ı zirveye taşımak için 30 milyon TL hedefli bir kampanya başlatıyoruz.

Hepimizin katkılarıyla şu ana kadar kullanımımızda olmayan, daha önce yüksek kârlı işletmelere ev sahipliği eden 700 m2’lik iki katlı çok büyük mağazayı da mülkiyetimize katmış olacağız. Bu sayede her ay anlamlı gelirler elde edeceğiz.

Yunus Emre, ‘var imdi miskin Yunus, uryan olup gir yola, yüz çukallı gelürse yalıncağı soyamaz’ diyordu. Arındık, yola girdik ve başarıya yürüyoruz. Yine başaracağız, yine yapacağız. Tarihi binayı satın alarak Görev Vakfı’nı, Aydınlık Gazetesi’ni ve Ulusal Kanal’ı zirveye taşımak için katkılarınıza başvuruyoruz. Nakit, taşınır ve taşınmaz bağışlarınız Türkiye’nin geleceğini kurmaya hizmet edecektir.

Yürekten dostluk duyguları ve saygılarımızla.

Tarihi Bina İçin Göreve

Ulusal Kanal ve Aydınlık Zirveye!

GÖREV VAKFI HESAP BİLGİLERİ:

Hesap adı:

İletişim Gönüllüleri ve Görevlileri Vakfı

TL Hesabı:

Hesap Numarası:

0015 8007 304787529

İban numarası:

TR78 0001 5001 5800 7304 7875 29

Avro Hesabı:

TR50 0001 5001 5804 8016 2613 03 €

Dolar Hesabı:

TR55 0001 5001 5804 8016 2613 10 $

Vakıf Bank Beyoğlu Şubesi