USMER ve Teori’nin çalıştayı tamamlandı: Asya’da devlet birikimi daha köklü ve ileri

Ulusal Strateji Merkezi (USMER) ve yayın organı Teori Dergisi’nin öncülüğünde yapılan “Asya’da Devlet Teorisi Çalıştayı” tamamlandı. Çalıştayda Asya’da devlet birikiminin Batı’ya göre daha köklü ve ileri olduğu vurgusu öne çıktı.

Hafta sonu Ankara Kavaklıdere’deki Midas Otel’de düzenlenen çalıştaya çok sayıda akademisyen ve araştırmacı ile doktora ve yüksek lisans öğrencileri katıldı. Çalıştay, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek ile 24. Dönem İzmir Milletvekili, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler’in sunumlarıyla başladı. Çalıştayda yöneticiliği Teori Dergisi Yazı Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Akalın yürüttü.

‘KUTADGU BİLİG’İN ÇIRAĞI OLAMAZ’

İlk sözü alan Birgül Ayman Güler, devlet teorileri konusundaki Batı merkezli yaklaşımlara dair konuştu. Güler, Batı merkezli bakışta Asya’daki devlet geleneklerine ilişkin küçümseyici, bilim dışı bir anlayışın olduğunu kaydetti. Asya devletleri için “çadır devleti”, “kabile devleti” gibi ifadelerin kullanıldığını söyledi. Güler, bu anlayışın Batı’nın emperyalist, ideolojik ve siyasi hedefleri doğrultusunda şekillendiğini vurguladı.

İkinci sunumu yapan Dr. Doğu Perinçek, Asya toplumlarındaki devlet birikiminin hem örgütsel, hem ekonomik hem de kültürel olarak Batı’nın çok ilerisinde olduğunu aktardı. Perinçek tezini Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eserinden yola çıkarak örneklendirdi. “Makyavel’in Prens’i, Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig’inin çırağı olamaz.” diyen Perinçek, “Kerim devlet” teorisinin erdemli ve el uzatan devlet anlamına geldiğini ve bunun Batı’da olmadığını söyledi. Sunumların ardından çok sayıda misafir söz alarak katkı yaptı, sorular sordu. Söz alan katılımcılar da Asya’da devlet birikiminin Batı’ya göre daha köklü ve ileri olduğu fikrini destekleyen görüşler paylaştı.

SAYGIN İSİMLER KATILDI

Çalıştayı Ankara, İstanbul ve çevre illerden Türk akademisinin saygın isimleri izledi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih,Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Merthan Dündar, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Özdemir, Prof. Dr. Can Ayday, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem İlker Mutlu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Süzgün Şahin Ünver, Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Öğretim Üyesi Dr. Serdar Ünver, USMER Başkanı Şule Perinçek, Teori Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kuntay Gücüm ve Bilim ve Ütopya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cemil Gözel de izleyenler arasındaydı.